Program: „Szklanka mleka. Pij mleczko- będziesz wielki”

smTo już kolejny rok, w którym realizujemy założenia w ramach programów edukacyjnych mających na celu promowanie nawyków zdrowego odżywiania dzieci i młodzieży. 

Program „Szklanka mleka” wspiera kształtowanie świadomości zdrowotnej wśród najmłodszych, zachęcamy, aby zapanowała moda na mleko nie tylko w szkole ale i w domu. To inwestycja, która z pewnością przyniesie wymierne efekty w dorosłym życiu. Jego głównym celem jest uświadomienie, jak wielką rolę w codziennej diecie, szczególnie najmłodszych, odgrywa mleko - najlepsze źródło wapnia.

 

 

 

Od października 2012r., w naszej szkole zagościło w świadomości uczniów hasło "Pij mleko! Będziesz wielki" kampania, której głównym założeniem jest promocja zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów. Pomysł kampanii "Pij mleko! Będziesz wielki" powstał w odpowiedzi na problem, jakim jest w Polsce osteoporoza oraz spadek spożycia mleka przez najmłodszych. Powszechnie wiadomo, że prawidłowe odżywianie ma zasadniczy wpływ na rozwój fizyczny i umysłowy młodego organizmu. Największe zapotrzebowanie na wapń występuje u dzieci i młodzieży do 18 roku życia wówczas jest maksymalny przyrost masy tkanki kostnej. Mleko zawiera większość niezbędnych dla człowieka składników odżywczych. Dlatego spożywanie mleka jest nieodzownym warunkiem utrzymania dobrego zdrowia w każdym okresie życia.

Doskonałym wyborem aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników jest właśnie mleko krowie, które jest pełnowartościowe. Mleko krowie ma skład chemiczny idealnie dopasowany do potrzeb żywieniowych dzieci i młodzieży, dlatego powinno być spożywane systematycznie. Każdy uczeń, każdego dnia będzie otrzymywał porcję świeżego, pełnowartościowego mleka. Ma to na celu stworzenie zdrowego nawyku codziennego picia mleka przez dzieci zgodnie z zasadą Pij mleko! Będziesz wielki.

Program „Szklanka Mleka”
Celem programu „Szklanka mleka” jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych.
Program „Szklanka Mleka” jest finansowany z trzech źródeł:
• dopłata unijna obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do wszystkich rodzajów uprawnionych placówek oświatowych,
• dopłata krajowa obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do szkół podstawowych,
• dofinansowanie z Funduszu Promocji Mleka obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do przedszkoli i gimnazjów.
W Polsce od czasu akcesji do UE program „Szklanka Mleka” cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Znaczący wzrost zainteresowania programem wśród placówek oświatowych nastąpił po uruchomieniu (na wzór innych krajów UE takich jak, np. Szwecja, Finlandia, Wielka Brytania czy Węgry) dodatkowych środków finansowych, mających na celu dalsze obniżenie cen mleka i przetworów mlecznych płaconych przez uczniów w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach.
Od roku szkolnego 2007/2008 Polska jest liderem wśród krajów UE w realizacji programu "Szklanka Mleka". Ilość mleka i przetworów mlecznych dostarczanych do placówek oświatowych i kwota środków finansowych pozyskiwanych z UE przez Polskę jest większa niż w krajach starej Unii, w których program jest realizowany od ponad 20 lat, takich jak Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja i Finlandia.
W ramach programu dzieci i uczniowie spożywają mleko białe i mleko smakowe o różnej zawartości tłuszczu, twarożki, sery i jogurty”.
Od początku realizacji programu „Szklanka Mleka” dzieci uczęszczające do szkół i przedszkoli spożyły ponad 1 miliard szklanek mleka.

Koordynatorem i propagatorem programu: „Szklanka mleka. Pij mleczko-będziesz wielki” na terenie naszej szkoły jest Pani mgr Mirosława Bryk. 

Jesteś na dole strony
Joomla template by ByJoomla.com
Wykonanie: mgr in. Lesaw Gutwiski (2012)