Internetowy Teatr TVP dla szkół

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego Telewizja Polska S.A. rozpoczyna drugą edycję Internetowego Teatru dla Szkół. To nowatorska telewizyjna inicjatywa wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia ze sztuką wysokich lotów do masowej młodej widowni. Odbiorcą teatralnych wydarzeń są uczniowie również naszej szkoły . Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkutysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Jedną z większych zalet tego pomysłu jest to, że pokazy są bezpłatne dla uczestniczących szkół.

Z tej okazji 7 października 2013r. gościliśmy w szkolnych progach dziennikarzy z telewizji TVP Katowice, którzy badali wśród dzieci odbiór najnowszego spektaklu "Mikrokosmos" (pantonima) oraz przyglądali się zajęciom przeprowadzonym przez panią mgr Agnieszkę Solecką, która przybliżyła uczniom interpretację utworu.

Zobacz strone projktu - tutaj.

 

Zobacz relację z naszej szkoły i całe Aktualności z 07 października 2013 r. - tutaj

 

 

 

Do tej pory uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć następujące spektakle:

 

„Jaś i Małgosia” z Opery i Filharmonii Podlaskiej i Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Spektakl pokażemy 12 września o godz. 10.00. To interaktywna bajka o charakterze muzyczno-teatralnym według tekstu Jana Brzechwy w reżyserii Roberto Skolmowskiego. Znana dotychczas historia rodzeństwa wprowadzi dzieci w żywy świat instrumentów i różnorodnych dźwięków, poprzez przekształcenie się Jasia w trąbę a Małgosię we flet. Skierowany jest on do młodszych klas szkół podstawowych i oddziałów przedszkolnych.„Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach” z Wrocławskiego Teatru Edukacji ARTENES, transmisja 20 września także o godz. 10.00.To pierwszy w Polsce – i jak dotąd jedyny – spektakl o tematyce ekonomicznej przeznaczony dla szkół podstawowych. Bohaterem przedstawienia jest ciekawy świata Janek zagłębiający się w tajniki przedsiębiorczości. Pokazuje widzom jak od najmłodszych lat świadomie i rozsądnie zarządzać funduszami tak, by nie popaść w spiralę długu. Jak być kreatywnym i pomnażać fundusze. Tematyka poruszana w spektaklu została doceniona przez Narodowy Bank Polski. Grupa wiekowa: szkoły podstawowe.

 


"Mikrokosmos" (pantomima) z Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, transmisja 7 października o godz. 11.00. Christian Andersen napisał Calineczkę poszukując w dziecku, którego metaforą jest dwuipółcentymetrowa dziewczynka, dowodu bezbronności, posłuszeństwa, niewinności; wskazując jednocześnie ogromny wpływ świata zewnętrznego na to, co dzieje się z bohaterem. Mikrokosmos jest swobodną interpretacją tej popularnej baśni. Calineczka jest jedynie pretekstem do zderzenia się z podobnymi wątkami, ale na zasadach, które dyktuje w opowieści bohater ciekawy świata, silny i zdecydowany, dążący do tego, by być sobą i czuć się wolnym. Powodem tej swobodnej interpretacji jest chęć podjęcia dialogu ze stereotypem bohatera dziecięcego, sprowadzonego do postawy bezwolnej, pozbawionej charakteru i wpływu na własny los. Scenariusz i reżyseria: Konrad Dworakowski. Grupa docelowa: szkoły podstawowe i gimnazja.

Jesteś na dole strony
Joomla template by ByJoomla.com
Wykonanie: mgr in. Lesaw Gutwiski (2012)