Zajęcia z optyki i fotografii

Co mają wspólnego wielkie, przerażające pająki i skrzydla motyli? Dowiedzieli się uczniowie klasy VI A - 7 lutego 2014r. - podczas ciekawego wykładu: "Optyka i otaczające nas ciekawostki", prowadzonego przez Henrique Miguel Ferreira Coelho (tłumaczenie Tomasz Chełstowski)

Oto jak relacjonuje wykład sam autor: "Po tym jak nauczycielka pokazała uczniom pudełko pełne trzech wielkich (martwych!) pająków pokazałem im zdjęcie naprawdę największych zębów jakie kiedykolwiek widziałem u owada. Oczywiście naturalną reakcją każdego jest strach, ale po tym jak emocje już opadły pokazałem kolejne zdjęcia pająków, na których widać było wszystkie kolory tęczy. W klasie szok! A nawet więcej gdy powiedziałem, że te kolory nie były PRAWDZIWE, zupełnie jak kolory na skrzydłach motyli. Ponownie w klasie zapanowało całkowite zaskoczenie!

Dorastamy w zaufaniu do naszych zmysłów, a zwÅ‚aszcza zmysÅ‚u wzroku!!! Bez niego trudno rutynowe zadania staÅ‚yby siÄ™ niemal niemożliwe do wykonania. Po tych szokujÄ…cych stwierdzeniach zademonstrowaÅ‚em klasie w ćwiczeniach, że ludzki sposób widzenia jest de facto zÅ‚ożonym procesem, w którym nasz mózg stara siÄ™ nadać sens niesamowitej ilość skomplikowanych informacji, które dostaje przez oczy.Klasa pamiÄ™taÅ‚a klasyczny eksperyment z pryzmatem optycznym, który rozszczepia tzw. Å›wiaÅ‚o biaÅ‚e na (widzialne dla nas!) caÅ‚e spektrum barw, powoli zaczynaÅ‚o być wiadomo skÄ…d na pajÄ™czych nogach takie niesamowite kolory. NastÄ™pnie wyjaÅ›niono skÄ…d zÅ‚udzenie, że niebo jest niebieskie, choć rano bywa żółte, a zachody sÅ‚oÅ„ca sÄ… czerwone a nawet fioletowe i dlatego tak je uwielbiamy!

Klasa była zdolna i zmotywowana, szybko zostałem zasypany pytaniami np. "Dlaczego kosmos jest czarny?" i "Jakiego koloru jest czerowny kwiatek kiedy jest ciemno?".
Na końcu wyglądało na to, że wszyscy dobrze się bawili i nauczyli czegoś ciekawego. Druga lekcja była prowadzona w większości po angielsku bez tłumaczenia, co należy traktować jako atut, bodzieć dla rozwoju głodnych wiedzy dzieci."

Jeśli chcielibyście więcej tego typu wykładów wystarczy, że klikniecie zdjęcie kwiatu, wykonane w technologii OrbitVu i dostanie ono wystarczającą liczbę "lajków" na facebook'u (link poniżej)

Zapraszamy!