Zajęcia z optyki i fotografii

Co mają wspólnego wielkie, przerażające pająki i skrzydla motyli? Dowiedzieli się uczniowie klasy VI A - 7 lutego 2014r. - podczas ciekawego wykładu: "Optyka i otaczające nas ciekawostki", prowadzonego przez Henrique Miguel Ferreira Coelho (tłumaczenie Tomasz Chełstowski)

 
Oto jak relacjonuje wykład sam autor: "Po tym jak nauczycielka pokazała uczniom pudełko pełne trzech wielkich (martwych!) pająków pokazałem im zdjęcie naprawdę największych zębów jakie kiedykolwiek widziałem u owada. Oczywiście naturalną reakcją każdego jest strach, ale po tym jak emocje już opadły pokazałem kolejne zdjęcia pająków, na których widać było wszystkie kolory tęczy. W klasie szok! A nawet więcej gdy powiedziałem, że te kolory nie były PRAWDZIWE, zupełnie jak kolory na skrzydłach motyli. Ponownie w klasie zapanowało całkowite zaskoczenie!
 
 
Dorastamy w zaufaniu do naszych zmysłów, a zwłaszcza zmysłu wzroku!!! Bez niego trudno rutynowe zadania stałyby się niemal niemożliwe do wykonania. Po tych szokujących stwierdzeniach zademonstrowałem klasie w ćwiczeniach, że ludzki sposób widzenia jest de facto złożonym procesem, w którym nasz mózg stara się nadać sens niesamowitej ilość skomplikowanych informacji, które dostaje przez oczy.Klasa pamiętała klasyczny eksperyment z pryzmatem optycznym, który rozszczepia tzw. świało białe na (widzialne dla nas!) całe spektrum barw, powoli zaczynało być wiadomo skąd na pajęczych nogach takie niesamowite kolory. Następnie wyjaśniono skąd złudzenie, że niebo jest niebieskie, choć rano bywa żółte, a zachody słońca są czerwone a nawet fioletowe i dlatego tak je uwielbiamy!
 
Klasa była zdolna i zmotywowana, szybko zostałem zasypany pytaniami np. "Dlaczego kosmos jest czarny?" i "Jakiego koloru jest czerowny kwiatek kiedy jest ciemno?".
Na końcu wyglądało na to, że wszyscy dobrze się bawili i nauczyli czegoś ciekawego. Druga lekcja była prowadzona w większości po angielsku bez tłumaczenia, co należy traktować jako atut, bodzieć dla rozwoju głodnych wiedzy dzieci."
 

Jeśli chcielibyście więcej tego typu wykładów wystarczy, że klikniecie zdjęcie kwiatu, wykonane w technologii OrbitVu i dostanie ono wystarczającą liczbę "lajków" na facebook'u (link poniżej)

 
 

Zapraszamy!

Jesteś na dole strony
Joomla template by ByJoomla.com
Wykonanie: mgr in. Lesaw Gutwiski (2012)