Obchody 100 Rocznicy Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 37 - program "Niepodległa"

Szkoła Podstawowa nr 37 w Bytomiu włączyła się w świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości! Z tej wyjątkowej okazji na wszystkich naszych uczniów czekały wydarzenia artystyczne, sportowe i krajoznawcze. Zaczęliśmy od turnieju Kocham Cię Polsko, podczas którego uczniowskie drużyny w niesamowitej atmosferze zabawy wykazały się rozległą wiedzą o naszej ojczyźnie. W Tygodniu Polskim poprzedzającym dzień 11 listopada uczniowie i nauczyciele zmierzyli się z zagadnieniami historii podczas wielkiego Testu Wiedzy o Polsce i Polakach. Szkolni mistrzowie ortografii zaś popisywali się znajomością reguł ortograficznych w czasie dyktanda. W III Szkolnym Przeglądzie Poezji i Prozy Patriotycznej uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności, recytując utwory naszych największych poetów i pisarzy. Nasi najmłodsi z kolei czytali fragmenty polskich autorów współczesnych podczas Konkursu Pięknego Czytania. Zwieńczeniem Tygodnia Polskiego była uroczysta akademia i udział w rocznicowej sztafecie 100 km na stulecie niepodległości przygotowanej przez wuefistów oraz włączenie się w bicie rekordu dla Niepodległej w śpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego.
Dodatkowo uczniowie wzięli udział w konkursach plastycznych, na patriotyczny wystrój klasy, na prezentację multimedialną oraz w konkursie fotograficznym Droga Polaków do wolności.
Świetlica szkolna przygotowała dla swoich wychowanków Turniej Wiedzy o Polsce, z kolei Szkolne Koło Wolontariatu zaprosiło wszystkich uczniów do międzyklasowego Konkursu 100 dobrych uczynków na 100-lecie zorganizowanego podczas Tygodnia Dobroci.
Oczywiście nie zabrakło wystawy Nasza niepodległa, w której zaprezentowano pamiątki związane z odzyskaniem niepodległości i budową państwowości polskiej.
Dodatkowo wykonaliśmy wystawę plakatów wykonanych przez uczniów klas IV-VIII pod hasłem 100 Polaków na 100 lecie odzyskania niepodległości, będącą prezentacją sylwetek i dokonań wielkich Polaków – postaci związanych z historią naszego kraju, rozwojem nauki i kultury polskiej od czasów najdawniejszych do współczesności, a także galerię autoportretów młodego patrioty pod tytułem Jestem z Polski.
W swoich działaniach nie zapomnieliśmy o naszych przyjaciołach z przedszkoli. Dla nich biblioteka szkolna przygotowała i przeprowadziła zajęcia tematyczne Jestem dobrym Polakiem połączone z pokazem książek z zakresu historii Polski. Zaś najmłodsi uczniowie z koła teatralnego Łosie w sosie przygotowali przedstawienie pod tytułem 11 listopada.
Podczas Wieczornicy Nasza ojczyzna w poezji i prozie na szkolnej scenie uczniowie w atmosferze powagi i zadumy zaprezentowali najpiękniejsze polskie wiersze oraz fragmenty prozy patriotycznej.
Społeczność szkolna i lokalna będzie mogła zobaczyć również inscenizację dramatu mistrza A. Mickiewicza Dziady część II w wykonaniu ostatniego rocznika gimnazjalistów.
Muzycznym akcentem listopadowych wydarzeń będzie koncert Z pieśnią przez historię, podczas którego szkolny chór i soliści zaprezentują najpiękniejsze polskie piosenki oraz pieśni patriotyczne, wystąpi również Zespół Pieśni i Tańca „Katowiczanie”, który zaprezentuje polskie tańce ludowe.
To nie koniec atrakcji! Najmłodsi uczniowie zabawią się w detektywów podczas Nocy detektywów - nocnej imprezy opartej na serii książek G. Kasdepki o Detektywie Pozytywce, spotkają się z misiami w literaturze polskiej podczas Światowego Dnia Pluszowego Misia oraz na warsztatach plastycznych pod hasłem Malowanie na szlajfkach i fartuszkach ukazujących piękno naszego regionu i sztuki ludowej.
Uczniów czeka również Noc z polskim kinem, podczas której zobaczą wybrane filmy zaliczane do najwybitniejszych osiągnięć kinematografii polskiej.
Niezwykle ważnym punktem projektu była wycieczka do Krakowa dla uczniów klas VII – VIII Szlakiem odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas wyjazdu uczniowie mieli okazję poznać miejsca związane z okresem walk o niepodległość znajdujące się na terenie Miasta Kraków (m.in. krakowskie Błonia – miejsce wymarszu I Kompanii Kadrowej, Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i Legionistów, Wawel – Krypta Srebrnych dzwonów – miejsce pochówku marszałka).
Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę zakończone będą uroczystym apelem, na którym podsumujemy nasze działania, wręczymy dyplomy i nagrody oraz zatańczymy poloneza.

Konkurs Ministerstwa Edukacji Narodowej „Godność, Wolność, Niepodległość” jest częścią Programu Wieloletniego „Niepodległa” z którego nasza szkoła pozyskała środki na działania własne
Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 

Wycieczka do Krakowa Szlakiem Niepodległości

Niepodległa Zorganizowaliśmy specjalną wycieczkę do Krakowa o tematyce patriotycznej. Odwiedzimy miejsca związane z wydarzeniami historycznymi, postaciami oraz polskimi osiągnięciami okresu II RP

 

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 

Jestem z Polski. Galeria Młodego Patrioty

Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości w naszej szkole biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny „ Jestem z Polski. Galeria Młodego Patrioty”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas V,VI,VII,VII i gimnazjalnych i polegał na stworzeniu autoportretu w dowolnej technice , który będzie zawierał elementy symboliki narodowej. Celem konkursu było uwrażliwienie młodych ludzi na wartości patriotyczno-narodowe oraz rozwijanie zdolności i wyobraźni. Na konkurs wpłynęło 31 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Jury wyłoniło zwycięzców i przyznało I miejsce, dwa równorzędne miejsca II oraz trzy wyróżnienia. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.


Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 

Jestem dobrym Polakiem

Jestem dobrym Polakiem”- pod takim hasłem odbyło się spotkanie z przedszkolakami z Przedszkola Nr 52 . Spotkanie odbyło się 30 października w ramach realizacji Wieloletniego Programu Niepodległa z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości. Celem spotkania było zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków, kształtowanie tożsamości narodowej oraz przybliżenie symboli narodowych. Naszą szkołę w tym dniu odwiedziły dwie grupy starszaków . Spotkanie odbyło się w szkolnej bibliotece, która w tym dniu została udekorowana w szczególny sposób: gazetka prezentująca nasz kraj oraz symbole narodowe, biało-czerwone balony, wystawa prac uczniów o symbolach narodowych. Spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania legendy o powstaniu Państwa Polskiego „ O Lechu, Czechu i Rusie” i rozmowie związanej z przeczytanym tekstem. Następnie przedszkolaki z rozsypanki literowej ułożyły napis Polska pod mapą, przyczepiły nazwę stolicy i naszego miasta Bytomia. W dalszej części spotkania wysłuchały recytacji wierszy „” Mój orzeł” oraz „Barwy ojczyste” w wykonaniu uczennic z klasy III gimnazjum. Na podstawie tekstów przedszkolaki mówiły o naszym godle, fladze , o ich symbolice oraz ich poszanowaniu. Wspólnie zastanawialiśmy się co to znaczy być dobrym Polakiem. W drugiej części spotkania odbyły się zajęcia plastyczne. Przedszkolaki wykonały swoje godła Polski wykorzystując różne techniki plastyczne. Prace zostały zabrane do przedszkola i powstała z nich piękna wystawka. W ostatniej części pobytu przedszkolaków w naszej szkole dzieci zobaczyły wystawę biblioteczną „Poznajemy Wielkich Polaków” oraz krótki filmy „Polak mały” . Na pamiątkę tego owocnego spotkania dzieci otrzymały kotyliony przygotowane przez starszych kolegów i koleżanki.
Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 

W walce o niepodległość

W ramach realizacji Wieloletniego Programu Niepodległa z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości biblioteka szkolna przygotowała wystawę okolicznościową „ W walce o niepodległość”. Celem wystawy było ukazanie sylwetek wybitnych Polaków, którzy odegrali wielką rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Na wystawie zaprezentowano zbiory biblioteczne dotyczące tematu jak również książki i inne materiały ukazujące historię Godła, Hymnu Narodowego, mundurów polskich czy w końcu orderów i odznaczeń narodowych. Wystawa została zainstalowana w takim miejscu, że każdy wchodząc do budynku szkoły mógł chociaż na chwilę zatrzymać się i zapoznać z prezentowanymi materiałami.
Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 

Projekt Niepodległa: Śpiewamy hymn i bijemy rekord

 

 

W dniu 9 listopada uczniowie naszej szkoły tworząc z biało-czerwonych baloników flagę naszego państwa odśpiewali razem ze swoimi kolegami z całej Polski wszystkie zwrotki naszego hymnu narodowego. Nasza szkoła włączyła się tym samym w bicie ogólnopolskiego rekordu w śpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego". Cała wydarzenie było jednym z kilku w Tygodniu Polskim w naszej szkole, który był częścią obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i projektu "Niepodległa", do którego przystąpiła nasza placówka.

Zobacz film- tutaj...

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 

Projekt Niepodległa: Zakończenie "Tygodnia polskiego" w naszej szkole

9 listopada zakończono realizację "Tygodnia polskiego" wchodzącego w skład obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i jednocześnie będącego częścią  projektu "Niepodległa" realizowanego przez Szkołę Podstawowa nr 37 w Bytomiu. W naszej szkole przewidziano między innymi rozdanie nagród za konkursy zakończone do tej pory, sztafetę 100 km na stulecie odzyskania nieodległości, rekordowe śpiewanie hymnu.

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 

Projekt Niepodległa: Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości - klasy I-V

W dniu 9 listopada w budynku naszej szkoły przy ul. Narutowicza 9 odbyła się uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Akademię przygotowały Panie Joanna Grygiel-Hajda oraz Pani Beta Kubica. Akademia była częścią obchodów Tygodnia Polskiego , który jest częścią projektu "Niepodległa" realizowanego w naszej szkole.

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 

Jesteś na dole strony
Joomla template by ByJoomla.com
Wykonanie: mgr in. Lesaw Gutwiski (2012)