Obchody 760-lecia Bytomia

13 września 2014 roku uczniowie klas V b, VI a oraz III naszej szkoły wzięli udział w obchodach 760 – lecia Bytomia. Miasto na weekend zmieniło się w średniowieczną wioskę rycerską m. in. z turniejami rycerskimi , pokazem rzemiosł, kramami ze staropolskim jadłem. Dziewczyny, przebrane za księżniczki oraz chłopcy przebrani za rycerzy na koniach dołączyli do średniowiecznego orszaku, który rozpoczął imprezę o godzinie 10.00 w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla w Bytomiu.

Uczniowie wspaniale zaprezentowali się w swych strojach przygotowanych przy pomocy mgr D. Krajewskiej. Orszak przemaszerował do Psiej Polany, gdzie odbyła się inscenizacja wydarzeń sprzed 760 lat czyli nadanie praw miejskich Bytomiowi. Uczniowie uroczyście zaprezentowali się i przekazali prezydentowi miasta glejt. Wszystkie glejty zostaną umieszczone w Urzędzie Miejskim w Bytomiu.

Oczywiście to nie był koniec atrakcji, które trwały do późnych godzin wieczornych: turnieje zapaśnicze, inscenizacja oblężenia Bytomia, konkursy na miecz i tarcze, tańce średniowieczne, pokazy sokolnicze, strzelanie z łuku, pokazy ognia itp.

Honorowy patronat nad imprezÄ… trwajÄ…cÄ… dwa dni objÄ…Å‚ prezydent Bytomia - Damian Bartyla.

Opiekunami podczas parady były: mgr Dorota Krajewska oraz mgr I. Szewczyk.