Projekt Niepodległa: Jestem dobrym Polakiem

Jestem dobrym Polakiem”- pod takim hasłem odbyło się spotkanie z przedszkolakami z Przedszkola Nr 52 . Spotkanie odbyło się 30 października w ramach realizacji Wieloletniego Programu Niepodległa z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości. Celem spotkania było zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków, kształtowanie tożsamości narodowej oraz przybliżenie symboli narodowych. Naszą szkołę w tym dniu odwiedziły dwie grupy starszaków . Spotkanie odbyło się w szkolnej bibliotece, która w tym dniu została udekorowana w szczególny sposób: gazetka prezentująca nasz kraj oraz symbole narodowe, biało-czerwone balony, wystawa prac uczniów o symbolach narodowych. Spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania legendy o powstaniu Państwa Polskiego „ O Lechu, Czechu i Rusie” i rozmowie związanej z przeczytanym tekstem. Następnie przedszkolaki z rozsypanki literowej ułożyły napis Polska pod mapą, przyczepiły nazwę stolicy i naszego miasta Bytomia. W dalszej części spotkania wysłuchały recytacji wierszy „” Mój orzeł” oraz „Barwy ojczyste” w wykonaniu uczennic z klasy III gimnazjum. Na podstawie tekstów przedszkolaki mówiły o naszym godle, fladze , o ich symbolice oraz ich poszanowaniu. Wspólnie zastanawialiśmy się co to znaczy być dobrym Polakiem. W drugiej części spotkania odbyły się zajęcia plastyczne. Przedszkolaki wykonały swoje godła Polski wykorzystując różne techniki plastyczne. Prace zostały zabrane do przedszkola i powstała z nich piękna wystawka. W ostatniej części pobytu przedszkolaków w naszej szkole dzieci zobaczyły wystawę biblioteczną „Poznajemy Wielkich Polaków” oraz krótki filmy „Polak mały” . Na pamiątkę tego owocnego spotkania dzieci otrzymały kotyliony przygotowane przez starszych kolegów i koleżanki.
Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.