Projekt Niepodległa: Obchody 100 Rocznicy Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 37 - program "Niepodległa"

Szkoła Podstawowa nr 37 w Bytomiu włączyła się w świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości! Z tej wyjątkowej okazji na wszystkich naszych uczniów czekały wydarzenia artystyczne, sportowe i krajoznawcze. Zaczęliśmy od turnieju Kocham Cię Polsko, podczas którego uczniowskie drużyny w niesamowitej atmosferze zabawy wykazały się rozległą wiedzą o naszej ojczyźnie. W Tygodniu Polskim poprzedzającym dzień 11 listopada uczniowie i nauczyciele zmierzyli się z zagadnieniami historii podczas wielkiego Testu Wiedzy o Polsce i Polakach. Szkolni mistrzowie ortografii zaś popisywali się znajomością reguł ortograficznych w czasie dyktanda. W III Szkolnym Przeglądzie Poezji i Prozy Patriotycznej uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności, recytując utwory naszych największych poetów i pisarzy. Nasi najmłodsi z kolei czytali fragmenty polskich autorów współczesnych podczas Konkursu Pięknego Czytania. Zwieńczeniem Tygodnia Polskiego była uroczysta akademia i udział w rocznicowej sztafecie 100 km na stulecie niepodległości przygotowanej przez wuefistów oraz włączenie się w bicie rekordu dla Niepodległej w śpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego.
Dodatkowo uczniowie wzięli udział w konkursach plastycznych, na patriotyczny wystrój klasy, na prezentację multimedialną oraz w konkursie fotograficznym Droga Polaków do wolności.
Świetlica szkolna przygotowała dla swoich wychowanków Turniej Wiedzy o Polsce, z kolei Szkolne Koło Wolontariatu zaprosiło wszystkich uczniów do międzyklasowego Konkursu 100 dobrych uczynków na 100-lecie zorganizowanego podczas Tygodnia Dobroci.
Oczywiście nie zabrakło wystawy Nasza niepodległa, w której zaprezentowano pamiątki związane z odzyskaniem niepodległości i budową państwowości polskiej.
Dodatkowo wykonaliśmy wystawę plakatów wykonanych przez uczniów klas IV-VIII pod hasłem 100 Polaków na 100 lecie odzyskania niepodległości, będącą prezentacją sylwetek i dokonań wielkich Polaków – postaci związanych z historią naszego kraju, rozwojem nauki i kultury polskiej od czasów najdawniejszych do współczesności, a także galerię autoportretów młodego patrioty pod tytułem Jestem z Polski.
W swoich działaniach nie zapomnieliśmy o naszych przyjaciołach z przedszkoli. Dla nich biblioteka szkolna przygotowała i przeprowadziła zajęcia tematyczne Jestem dobrym Polakiem połączone z pokazem książek z zakresu historii Polski. Zaś najmłodsi uczniowie z koła teatralnego Łosie w sosie przygotowali przedstawienie pod tytułem 11 listopada.
Podczas Wieczornicy Nasza ojczyzna w poezji i prozie na szkolnej scenie uczniowie w atmosferze powagi i zadumy zaprezentowali najpiękniejsze polskie wiersze oraz fragmenty prozy patriotycznej.
Społeczność szkolna i lokalna będzie mogła zobaczyć również inscenizację dramatu mistrza A. Mickiewicza Dziady część II w wykonaniu ostatniego rocznika gimnazjalistów.
Muzycznym akcentem listopadowych wydarzeń będzie koncert Z pieśnią przez historię, podczas którego szkolny chór i soliści zaprezentują najpiękniejsze polskie piosenki oraz pieśni patriotyczne, wystąpi również Zespół Pieśni i Tańca „Katowiczanie”, który zaprezentuje polskie tańce ludowe.
To nie koniec atrakcji! Najmłodsi uczniowie zabawią się w detektywów podczas Nocy detektywów - nocnej imprezy opartej na serii książek G. Kasdepki o Detektywie Pozytywce, spotkają się z misiami w literaturze polskiej podczas Światowego Dnia Pluszowego Misia oraz na warsztatach plastycznych pod hasłem Malowanie na szlajfkach i fartuszkach ukazujących piękno naszego regionu i sztuki ludowej.
Uczniów czeka również Noc z polskim kinem, podczas której zobaczą wybrane filmy zaliczane do najwybitniejszych osiągnięć kinematografii polskiej.
Niezwykle ważnym punktem projektu była wycieczka do Krakowa dla uczniów klas VII – VIII Szlakiem odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas wyjazdu uczniowie mieli okazję poznać miejsca związane z okresem walk o niepodległość znajdujące się na terenie Miasta Kraków (m.in. krakowskie Błonia – miejsce wymarszu I Kompanii Kadrowej, Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i Legionistów, Wawel – Krypta Srebrnych dzwonów – miejsce pochówku marszałka).
Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę zakończone będą uroczystym apelem, na którym podsumujemy nasze działania, wręczymy dyplomy i nagrody oraz zatańczymy poloneza.

Konkurs Ministerstwa Edukacji Narodowej „Godność, Wolność, Niepodległość” jest częścią Programu Wieloletniego „Niepodległa” z którego nasza szkoła pozyskała środki na działania własne
Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 

Jesteś na dole strony
Joomla template by ByJoomla.com
Wykonanie: mgr in. Lesaw Gutwiski (2012)