Dziady cz. II Adama Mickiewicza

28 listopada 2018 roku sala gimnastyczna w budynku Szkoły Podstawowej Nr 37 w Bytomiu przy ulicy Tysiąclecia 7 zamieniła się w scenę teatralną, na której ostatni rocznik gimnazjalistów zaprezentował inscenizację II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Przedstawienie było zwieńczeniem projektu edukacyjnego: Godność. Wolność. Niepodległość realizowanego w SP 37 z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Z kanonu wszystkich mistrzowskich dzieł narodowych wybraliśmy do inscenizacji właśnie „Dziady”, bo to dzieło mistrza Mickiewicza, bo powinnością każdego Polaka jest znać tę sztukę, bo artysta dotyka głębi naszego człowieczeństwa.
Obrzęd dziadów przeniósł nas w inną rzeczywistość i choć odległą w czasie i przestrzeni, to zawsze najbliższą sercu – bo polską.
Na uroczystość przybyli rodzice, absolwenci Gimnazjum 11, lokalna społeczność oraz zaproszeni goście a wśród nich: Wiceprezydent Bytomia Michał Bieda, Przewodniczący Rady Miasta Mariusz Janas oraz radni Rady Miasta Bytomia.
Odpowiednia scenografia i dekoracja przeniosła wszystkich w niesamowitą atmosferę nocnej uroczystości, w trakcie której byliśmy świadkami przybycia duchów. Przybysze z zaświatów przekazywały zgromadzonym uniwersalne prawdy moralne i pouczały, jak żyć. Młodzi aktorzy fenomenalnie wcielili się w role granych postaci, pokazując ich cierpienie, nieszczęście i tragizm. Widzowie emocjonalnie i w pełnym skupieniu przeżywali historię pokazywaną na scenie. Całości dopełniły idealnie dobrane kostiumy, muzyka, nastrojowe oświetlenie i tajemnicza scenografia.
Widzowie uhonorowali występujących gromkimi brawami oraz składanymi po występie gratulacjami. Obecni przedstawiciele Rady Miasta byli pod dużym wrażeniem profesjonalizmu wystawianej sztuki i gratulowali nauczycielom tak zdolnej młodzieży.
Sztukę wyreżyserowały i przygotowały: Małgorzata Krzysik oraz Beata Michalik. O scenografię i dekoracje zadbała Grażyna Wilczek.
Składamy serdeczne podziękowania Operze Śląskiej w Bytomiu za wypożyczenie kostiumów.

 Zobacz relację video...

 

Jesteś na dole strony
Joomla template by ByJoomla.com
Wykonanie: mgr in. Lesaw Gutwiski (2012)